Często zadawane pytania

Kto może korzystać z moich usług?

Każdej kobiecie niezależnie od wieku i liczby urodzonych dzieci przysługuje opieka położnej środowisko – rodzinnej. Położna pomaga we wszystkich sprawach związanych z ciążą, porodem, połogiem, opieką nad nowo narodzonym dzieckiem, karmieniem piersią oraz dietą kobiety karmiącej.
Do położnej zwrócić się również mogą kobiety niebędące w ciąży. Pomoże Ci ona w ginekologicznym leczeniu poszpitalnym, nauczy samobadania piersi, wskaże jak unikać groźnych chorób kobiecych, służy radą kobietom w wieku menopauzalnym.

Kim jest położna środowiskowo – rodzinna?

Zawód położnej znany jest od setek lat. I chociaż sama istota pracy – pomoc kobiecie w ważnych biologicznie dla niej chwilach, nie uległa zmianie, wiedza i zakres obowiązków jest zdecydowanie większy. Do jej obowiązków należy opieka nad matką i nowo narodzonym dzieckiem, wsparcie w trakcie leczenia ginekologicznego, edukacja w zakresie samobadania piersi, antykoncepcji.

Jaka jest różnica pomiędzy położną a położną środowiskowo – rodzinną?

Położna zajmuje się kobietą na terenie placówek medycznych np. w trakcie pobytu w szpitalu. Położna środowiskowo – rodzinna natomiast sprawuje opiekę nad kobietą i noworodkiem w ramach wizyt patronażowych w domu pacjentki.

Jak wygląda wizyta patronażowa położnej środowiskowo – rodzinnej?

Położna opiekuje się ciężarną od początku ciąży, do szóstego tygodnia po porodzie. Po wcześniejszym umówieniu położna odwiedza w domu ciężarną. Może sprawdzić tętno dziecka, udziela porad dotyczących ciąży, wskazówek jak przygotować się do pobytu w szpitalu, omawia jak wygląda poród. Po powrocie ze szpitala świeży rodzice mogą skorzystać z porad dotyczących dziecka, opieki nad nim, karmienia, pielęgnacji. Położna zajmuje się również matką i stanem jej zdrowia. Pierwsza wizyta patronażowa może potrwać nawet godzinę. Warto ten czas dobrze wykorzystać i wcześniej się zastanowić, nad nękającymi nas pytaniami. W jej trakcie położna ogląda noworodka, sprawdza jak goi się pępek, jego skóra, bada czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Oprócz tego troszczy się o kobietę po porodzie. Może zdjąć szwy, uczy techniki karmienia piersią, doradza w kwestii diety karmiącej.

Kiedy korzystać z pomocy położnej?

Skontaktować się z położną można już w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas jej wizyty maja charakter przygotowania do porodu, zorganizowania kącika dla noworodka itp. Z konsultacji indywidualnych mogą też korzystać kobiety w każdym wieku, również te w okresie menopauzy. Położna zajmuje się kobietami w domu również po ginekologicznym leczeniu szpitalnym (niezbędne jest skierowanie od lekarza ginekologa).

Dodaj komentarz